Veliko težko bolnih in njihovih bližnjih zadržuje svoje stiske ter skrbi v sebi in se o njih ne pogovarjajo. Zmotno mislijo, da bo odkrit pogovor povzročil poslabšanje stanja pri enem ali drugem. Izogibanje pogovoru o težkih temah, stiskah in skrbeh je na prvi pogled videti kot dobra strategija, a v resnici povzroča več problemov, kot jih navidezno razreši.
Zakaj se je potrebno pogovarjati tudi o neprijetnih temah?
Bolezen se vedno dotakne več ljudi – hudo bolnega in bližnjih. Bolni ima praviloma številne skrbi (skrb za zakonca, otroke, starše, prihodnost, materialno preskrbljenost, umiranje…), vendar v sprejemanju bolezni vedno prehiteva bližnje, saj bolni s svojo boleznijo živi, bližnjih pa z njo ne želi obremenjevati.
V temu obdobju izogibanje odkritim pogovorom nakazuje težave, ki se pokažejo, če ne prej, ko bolni ne zmore več nositi vsega bremena. Takrat lahko neizražena čustva povzročajo trpljenje vseh vpletenih, bolnega pa dodatno izčrpavajo.
Izogibanje pogovoru lahko vodi tudi v konflikte (ko bližnji vidijo trpljenje, ki pa ga bolni v strahu pred obremenjevanjem bližnjih zanika), kar poglablja medsebojno nezaupanje, napetost in odtujenost.
Z odprto komunikacijo omogočimo drug drugemu izražanje stisk, skrbi, čustev. Če bolno mamo skrbi, kaj bo z njenim sinom, ji to skrb lahko odvzame samo sin ali bližnji. Hkrati ji sin lahko pove, da tudi njega skrbi zanjo. Če je oče žalosten, ker zaradi njegove bolezni trpi hči, mu to žalost olajša le izpoved čustev hčerki. Hkrati da hčerki možnost, da mu pove, kako je žalostna zaradi vsega, kar se mu dogaja. Z odkritim pogovorom dosežemo, da vsak lahko izpove svoje skrbi, stiske. Vzpostavimo medsebojno zaupanje, enotnost in moč za skupno iskanje rešitev.
Preprosto rečeno: problem je en sam (bolezen) in samo če smo odkriti, lahko vsak rešuje svoj del problema, zato je za vsakega posameznika breme lažje.
Družinski sestanek
Pogosto je pri pogovorih o težkih temah dobrodošla zunanja pomoč.
Družinski sestanek je oblika pogovora, kjer so prisotni bolnik, bližnji, lečeči onkolog in/ali paliativni tim. Namen družinskega sestanka je pogovor o bolezni, težavah, osvetlitev problematičnih tem, vzpostavitev odprte komunikacije znotraj družine, načrt nadaljnje oskrbe, iskanje možnih rešitev in ukrepanje ob predvidljivih zapletih. Pogosto ne zadostuje le en pogovor. V nadaljnjih pogovorih je treba upoštevati nove razmere in se jim prilagajati.
Kako se odkrito pogovarjamo?
1. Najpomembneje je, da prisluhnete drug drugemu.
2. Teme pogovorov prilagajajte stanju bolnika, željam in potrebam.
Soočanje in sprejemanje neozdravljive, smrtne bolezni poteka preko več faz (zanikanje, jeza, pogajanje, depresija, sprejemanje). Podobno sprejemamo tudi vse ostale hude dogodke v življenju (krivice, smrt…). Za realno soočanje s stanjem, brez utvar, vsak potrebuje svoj čas.
Predvideti morate tudi, da se razpoloženje bolnega lahko hitro spremeni in da bodo prišli tudi slabi dnevi. Takrat izbruhov negativnih čustev ne smete jemati osebno ali kot tragedijo. Če je sogovornik jezen, mu lahko rečete: ťTi si pa jezen. Kaj te jezi?Ť. Čustva naslavljajte jasno in odkrito: ťŽalostna sem zaradi vsega, kar se dogaja.Ť. Če želite nekomu povedati, da ga imate radi, mu rečete: ťRad te imam!Ť (in ne: ťKaj boš jedel?Ť). Skrbi in stiske izražajte kar se da razločno: ťSkrbi me, ker imam občutek, da ti ne pomagam dovolj.Ť
Z napredovanjem bolezni bolni postaja vse bolj odvisen od drugih. Večina nas ima izkušnjo, kako težko je, če si odvisen od drugih. Težko bolni potrebuje nekaj časa, da se sprijazni z izgubo samostojnosti. Pri nudenju pomoči mu tenkočutno prisluhnite. Način nudenja pomoči naj ne bo omejujoč ("Kaj boš jedel?", "Ti kaj prinesem?", "Naj kaj pospravim?"...). Pomoč ponudite na način, ki je neomejen in daje možnost bolnemu, da sam pove, kaj potrebuje ("Ti lahko kako pomagam?", "Potrebuješ kakšno pomoč?"). Če našo pomoč zavrne, to spoštujete (tudi če mislimo, da jo v resnici potrebuje). Ponudite pomoč vnaprej ("Dobro, če boš pa kaj potreboval, mi prosim povej.").
3. Zastavljajte si dosegljive cilje,
sicer boste razočarani in obupani.
4. Ohranjajte upanje.
V še tako težki situaciji lahko najdemo nekaj, kar vzdržuje upanje!
5. Pri pogovorih naj ne bo tabu tem.
O vseh stvareh se moramo odkrito pogovarjati.
6. Pogovora nikoli ne vsiljujemo.
Pogovori o smrti so neprijetni vsem.
Vendar hudo bolni čutijo, kdaj se bliža smrt, in bi se o tem praviloma radi pogovorili, če jim le damo možnost. Izkušnje kažejo, da sprejemanje smrti kot del življenja dodatno poveže družino, saj bolnik in bližnji dobijo priložnost slovesa. V času žalovanja je vedenje, da si bil ob nekom, ko te je ta najbolj potreboval, izredna opora.
Nekateri bolni si pogovorov o smrti ne želijo. Takrat se o teh temah pogovorite raje z lečečim zdravnikom ali člani paliativnega tima.
Pomembno je, da ste bližnji seznanjeni s pričakovanim potekom umiranja. Ob umirajočem vedno govorite na način, kot da vse sliši in razume, ne more pa odgovoriti.
Pogovor z otroki
Z otroki se pogovarjajte na način, ki jim je razumljiv. Če se z otroki ne pogovarjamo, si skušajo nastale razmere razložiti sami. Pogosto ob tem doživljajo občutke krivde. Najhujše je, če otrok stvari sliši slučajno. Naše dobre namene običajno razume kot izključevanje. S pravilnim pristopom otroku omogočimo, da je vključen v dogajanje in lahko aktivno pomaga v obsegu svojih zmožnosti. Tudi otroci imajo svoje razumevanje smrti. V času oskrbe bolnega v bolnišnici skušajte otroku omogočiti redne obiske.
Avtor: Jernej Benedik
Soavtorja: Andreja Zore, Urška Cvetkovič